Zkoušky nanečisto na Facebooku

Naše jazyková škola e-jazyky.cz

Úvodní stránka > O nás > Sudoku > Návod na řešení sudoku

Návod na řešení sudoku

Kde začít se SUDOKU

Pravidla říkají: v žádném řádku, sloupci ani čtverci 3×3 se nesmí žádná číslice opakovat. Z toho budeme vycházet.

Návod je jednoduchý. Ze začátku je nejjednodušší kontrolovat menší čtverce 3×3. Můžete začíttřeba číslicí 1 a postupovat až k 9. Pro každou číslici hledejte, ve kterém čtverci ještě není. Podle již umístěných číslic, najděte pozici, kde daná číslice musí být.

sudoku řešení

Příklad: V levém prostředním čtverci 3×3 (žlutě orámovaný) chybí číslice 2. Podle umístění dvojek (žlutě orámované) vidíme řádky, kde už dvojka být nemůže (červeně podbarvená pole). V našem čtverci je už tedy jen jedno pole, kde dvojka může být (žlutě přeškrtnuté). Takhle se pokusíme doplnit co nejvíce čísel. Až se dostaneme k devíti, můžeme případně postup opakovat znovu, protože se počet volných polí zmenšil.

Vpisky

Jednoduchá metoda, pomocí které vyluštíte většinu středně těžkých SUDOKU, a někdy i ty těžší. Během předcházejícího postupu procházíte čtverce 3×3 a hledáte, kde může být nějaká číslice. Pokud vám ale nevyjde jediná možnost, kde číslo může být, co s tím? V případě, že možnosti jsou dvě, poznamenejte si je tužkou někam nahoru. Je možné dělat vpisky i pro více čísel, ale dvě jsou podle mne ideální.

sudoku řešení

Příklad: V horním prostředním čtverci 3×3 (žlutě orámovaný) chybí číslice 2. Z ostatních dvojek (žlutě orámované) je vidět řádky, kde už dvojka být nemůže (červeně podbarvená pole). Možnosti, kam umístit dvojku jsou dvě. Napíšeme si tedy do polí nahoru dvojky, a tak budeme vědět, že v tomto čtverci dvojka již jinde být nemůže. Jakmile do jednoho z těchto polí napíšeme jiné číslo, můžeme do druhého dvojku s klidem dopsat napevno.

Využití vpisků

Vpisky rovnou během luštění používáme dál. Pokud jsou naše vpisky v jednom řádku a v jednom čtverci, je to to samé, jako by v onom řádku byla tato číslice již napsaná.

sudoku řešení

Příklad: V horním prostředním čtverci 3×3 chybí číslice 8. Pomocí dalších osmiček (žlutě orámované) zjistíme oblasti, kde už osmička být nemůže (zeleně podbarvené). Zbydou dvě možnosti (červeně orámované) a tak do těchto polí nahoru napíšeme osmičku. Protože ale obě možné varianty leží v jednom řádku, je jasné, že už jinde v tomto řádku (červeně podbarvený) osmička být nemůže. Toho využijeme u dalšího čtverce (žlutě orámovaný). Červená a zelená oblast nám ukazuje, kde osmička být nemůže. Je tak jediná možnost (žlutě přeškrtnuté pole), kam osmičku v tomto čtverci umístit.

Využití vpisků - blokování polí

Pokud se nám sejdou dvoje vpisky ve stejných polích, můžeme je „zablokovat“ - přeškrtneme si je tužkou. Nevíme sice, které z čísel kde přesně je, ale víme, že jiné číslo zde už být nemůže. To nám pak zmenší počet volných polí v daném čtverci a většinou tak umožní zapsat jiná čísla.

sudoku řešení

Příklad: v tomto čtverci jsme si zapsali vpisky pro dvojku a devítku. Protože obě dvě čísla jsou jen ve dvou polích, je jasné, že zde jiné číslo být nemůže. Přeškrtneme si je. Počet volných polí v tomto čtverci se nám tak z šesti zmenšil na čtyři (zeleně podbarvené).

sudoku řešení

„Blokovat“ můžeme i více polí najednou, než dvě. Pokud se nám sejdou 3 čísla a všechny možnosti, kde tato čísla mohou být jsou ve třech stejných polích, můžeme tyto tři pole zablokovat.

Jediná možnost

Tyto postupy pak můžeme průběžně kombinovat s dalšími. Třeba místo toho, abychom hledali kde čísla mohou být, se můžeme podívat na jedno konkrétní pole a zjistit, jaké číslice tam mohou být. Snažíme se najít takové, kde může být pouze jediná číslice. Proto si vybíráme pole, v jehož řádce a sloupci je co nejvíce různých číslic.

sudoku řešení

Příklad: Zvolíme si jedno pole (žlutě přeškrtnuté). Červeně podbarvená oblast určuje, kde všude se nesmí objevit číslice, která má být v tomto poli. Jinak řečeno, číslice, které v této oblasti už jsou, v našem poli být nemohou. Rychle zjistíme, že jediná číslice, která zde není, je dvojka.

Sloupce a řádky

Místo čtverců se můžeme také soustředit na sloupce nebo řádky. Stejné postupy jako na čtverce 3×3 aplikujeme na ně. Nejlepší je to použít v případě, kdy už nám ve čtvercích nezbývá další postup a nevíme jak dál, zkusit kombinovat právě se sloupci nebo řádky.

sudoku řešení

Příklad: V dolním prostředním čtverci chceme umístit sedmičku. Možností je ale několik. Podíváme se tedy na řádek (zeleně podbarvený), který tímto čtvercem prochází. V něm jsou tři volná pole a v jednom z nich musí být sedmička. Červeně přeškrtnutá pole ukazují, kde být nemůže, protože těmito poli prochází sloupce (červeně podbarvené), kde už sedmička je. V tomto řádku máme tedy jedinou možnost, kam sedmičku umístit. Doplnili jsme ji tak do čtverce, kam bychom ji jen kombinací okolních čtverců nikdy nedoplnili.

Diskuse

Pokud si nevíte rady, chcete se na něco zeptat nebo máte jakékoliv připomínky ke stránkám, napište nám do naší SUDOKU diskuse.

zpět na úvodní stránku o SUDOKU

 

Příprava na střední školy

3. třída 4. třída 5. třída 6. třída 7. třída 8. třída 9. třída

Příprava na maturitu a vysoké školy

maturanti

Volný čas a prázdniny

soutěže letní kempy

Zkoušky nanečisto

o nás v médiích nákupní řád kontakt kariéra

Stránky zkousky-nanecisto.cz

diskuse učet a přihlášení nápověda mapa stránek

Další projekty Zkoušek nanečisto

e-jazyky.cz - naše jazyková škola matematickapohotovost.cz - rychlá pomoc s matematikou Hodnocení středních škol - diskuse o školách vsenavse.cz - příprava na VŠE a další VŠ maturujeme.cz - maturitní učebnice e-matematika.cz - komplexní matematický web e-fyzika.cz - svět fyziky

Provozuje

Mgr. Petr Husar - Zkoušky nanečisto
Na Březince 22
150 00 - Praha 5
IČ: 45297223
DIČ: CZ-6310121840

TOPlist